Pielęgnacja grilli gazowych

Dla szybkiego, łatwego i regularnego czyszczenia grilla, najlepiej mieć przygotowane następujące środki:

 

 

Po każdym grillowaniu należy wyczyścić ruszt

Przed bądź po grillowaniu należy wypalić resztki jedzenia, aż przestanie unosić się dym. Następnie przy pomocy czystej szczotki należy wyczyścić jeszcze ciepły ruszt. To takie proste!

 

W razie potrzeby:

  • Aluminiowe tacki: należy wymieniać je regularnie. Tacki te dostępne są u wszystkich handlowców posiadających akcesoria grilli Weber. Powinno się tutaj również zwrócić uwagę na jakość, gdyż tylko tacki firmy Weber pasują do tacki na tłuszcz usytuowanej pod grillem.
     
  • Zabrudzenia z dymu na pokrywie kotła jak również palnika bocznego: należy dokładnie usunąć wszystkie zabrudzenia powstałe przez dym płynami do czyszczenia firmy Weber. Ślady z dymu pojawiać się będą głównie w przypadku nowych urządzeń na łączeniach boków grilla z pokrywą, jak również w miejscu gdzie usadowiony jest termometr. Po kilku użyciach grilla para wydobywająca się podczas grillowania zamknie wszystkie szczeliny.
     
  • Szyny zapachowe: do czyszczenia nie muszą zostać zdemontowane. Podczas nagrzewania grilla w wysokiej temperaturze zostaną spalone wszystkie resztki znajdujące się na nich. Wystarczy tylko oczyścić je szczotką do grilla.
     
  • Powierzchnia boczna oraz powierzchnia kotła: plamy z tłuszczu na powłoce zewnętrznej powinny zostać niezwłocznie usunięte, gdyż tłuszcz narusza lakierowane powierzchnie. Do czyszczenia należy używać jedynie płynów firmy Weber bądź delikatnych mydlin, po czym dokładnie spłukać wodą. Mocne oraz zawierające cytrynę środki czyszczące mogą również uszkodzić lakier.
     
  • Specjalnie wyprofilowany ociekacz do tłuszczu: należy wyjmować zimny – nigdy gorący! –i położyć nad koszem na odpadki. Ostrożnie usunąć resztki najlepiej łopatką, bądź innym płaskim przedmiotem. W celu dokładnego umycia należy użyć ciepłej wody z mydlinami. Podczas czyszczenia uważać, aby nie porysować powierzchni. (Nie wolno nigdy wykładać ociekacza folią aluminiową, gdyż zbierający się tam tłuszcz, może się zapalić).

 

Nigdy:

Nie wolno woskować ani malować pokrywy. Powierzchnia grilla jest pokryta emalią porcelanową, dlatego nie musi być malowany bądź woskowany. Emalia jest bardziej trwała niż jakakolwiek farba a wosk na gorącym grillu rozpuściłby się, pozostawiając zacieki. Wystarczy tylko zmyć kurz i brud ciepłą wodą z mydłem.